poniedziałek, 24 listopada 2014

świąteczne inspiracje - książki.



Obiecałam, to i jest! Spis książek, zwłaszcza dla tych młodszych dzieci. Szukając tych inspiracji trafiłam na całą masę ślicznych propozycji. Za dużo by było, żeby wszystkie Wam pokazać, więc oto tylko kilka wybranych pozycji książkowych, idealnych na mikołajkowo-świąteczne prezenty.


O "Bardzo głodnej gąsienicy" już wiecie. Ja czaję się już na inne książki Erica Carla.  Tworzy On książki obrazkowe, w których obraz i tekst są równie ważne i stanowią nierozerwalną całość. Ilustracje w Jego książkach wykonane są niezwykłą i autorską techniką kolażu: każdy obrazek składa się z naklejanych kolejnych warstw ręcznie malowanej bibułki. Kolory są żywe, jaskrawe i skupiają wzrok dziecka na kartach książki.
Istnieje polska strona autora przygotowana przez polskiego wydawcę książek Carle'a - wydawnictwo Tatarak (http://www.ericcarle.pl). Dla dzieci, które już znają twórczość Erica Carle'a strona może być inspiracją do własnych działań artystycznych. Dla pozostałych to świetny sposób na poznanie artysty i Jego prac.  
Wybrałam kilka, które są dostępne w wydawnictwie Tatarak.   

Krótki opis niektórych:

Biedronka

Oto pełna humoru opowiastka o uprzejmości. Jej bohaterka, zadziorna biedronka, za nic ma dobre maniery. Pewnego ranka wyrusza w daleką podróż. Spotyka po drodze wiele zwierząt małych i dużych. Towarzysząc biedronce, mały czytelnik zapoznaje się nie tylko z zasadami grzeczności, ale również z nazwami pór dnia i zdobywa biegłość w posługiwaniu się zegarkiem.








Pajączek 



Książka autora kultowej “Bardzo głodej gąsienicy”. Podpatrując zwyczaje pewnego bardzo zajętego Pajączka maluchy mają okazję dowiedzieć się też czegoś więcej o otaczającym je świecie. Doskonała do wspólnego czytania i naśladowania..

 

 

 

 

 

Moja pierwsza książka o liczbach














Coś dla starszaków

Matematyczna łamigłówka dla najmłodszych w inteligentny i zabawny sposób oswaja dzieci z pojęciem liczb. Liczenie może być proste, a do tego takie smaczne!

 


Moja pierwsza książka o słowach

 


 















Dopasuj słowa do ilustracji, a jeśli okaże się to zbyt proste, możesz spróbować swoich sił w języku angielskim! Prosta, inteligentnie skonstruowana książka, dzięki której dzieci przyswoją pisownię podstawowych słów.

Dopasuj słowa do ilustracji, a jeśli okaże się to zbyt proste, możesz spróbować swoich sił w języku angielskim! Prosta, inteligentnie skonstruowana książka, dzięki której dzieci przyswoją pisownię podstawowych słów. 



Moja pierwsza książka o kolorach

 

Kolorowa przygoda dla najmłodszych w inteligentny i zabawny sposób oswaja dzieci z pojęciem kolorów.

 

 

Czy chcesz być moim przyjacielem?

 

Szara myszka szuka przyjaciół; szuka ich wśród napotkanych zwierząt, a prowadzi ją zielona dróżka, na końcu której czeka - no właśnie, co? Towarzysząc małej bohaterce, poznamy całą menażerię: zwierzęta z ich usposobieniem, wyglądem  i odgłosami,  jakie wydają.

 

 

Od stóp do głów

 

Tym razem Eric Carle zaprasza dzieci do wspólnej gimnastyki. Dołączcie do tupiących, kopiących, skaczących i wyginających się zwierzaków. Sprawdźcie, jak wiele rzeczy potraficie zrobić!


I kilka propozycji innych autorów.

Babo chce



Babo jeszcze wiele nie mówi, dlatego wskazuje palcem przed siebie. Babo chce! Tam! Przed siebie, odkrywać świat. Świat pełen kolorów i dźwięków. . 
Książeczka inspiruje dzieci i rodziców do wspólnej zabawy - nauki nowych sylab, wystukiwania rytmów i... ruszenia się z kanapy!


Proszę mnie przytulić



Pewnego dnia Tata Niedźwiedź zdradził w sekrecie Niedźwiadkowi, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić, a świat stanie się piękniejszy. I tak zaczęła się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – malutką Gąsienicę, wielką Anakondę, a nawet Myśliwego ze strzelbą w dłoni...
Pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.



Binta tańczy



Pom-pom-pom. To bęben taty. Pam-pam-pam. To bęben Lalo. Bombelli-bombelli-bom. To pupa mamy. Bembedi-bembedi-bem. To pupa Ajszy. Tin-tin-tin. To nogi Binty. Zzzzzzz... po tańcu pora na sen.


 Seria książek o Albercie Albertsonie


Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach. Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. 

1.     Dobranoc, Albercie Albertsonie 



2.     Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie


Seria książek o Pomelo
Zabawny i mądry komentarz do życia – nie tylko słoni! – dla dzieci i dorosłych. Świetne ilustracje Benjamina Chauda, którego znamy z książek o Bincie, Lalo i Babo.

1.   Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem.


 2. Pomelo śni.
   
 3. Pomelo jest zakochany.



 Seria książek o Klarze i jej bracie. Książki znajdują się na "Złotej liście" książek polecanych przez fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Ja i moja siostra Klara

Poznajcie się: oto Klara, a oto jej brat. Zapraszamy do ich świata, w którym wszelkie scenariusze – nawet te najbardziej nieoczekiwane – są możliwe.
  •  Czy jamnik może być blondynem? Jak się obronić przed zbójnikami?
  • Czy można wytresować pchły?
  • Jak sprawdzić, czy tort się nie zepsuł?
  • Czy dorośli rzeczywiście wiedzą, skąd się biorą dzieci?

 Szukanie odpowiedzi na te pytania zmienia codzienność w fascynującą przygodę. Śledząc perypetie dwójki tych przesympatycznych dzieciaków, czytelnicy wspaniale się bawią, chociaż bohaterom nie zawsze jest do śmiechu...


Sto pociech z Klarą

Klara ma dwa zęby stałe, jej Brat skończył właśnie sześć lat. Wiedzą już sporo o świecie, a mimo to nieustannie ich on czymś zaskakuje.

Jak się pozbyć mleczaka? Czy można uczynić wszystkich ludzi na świecie bogaczami? Z kim się ożenić i dlaczego nie z Mamą? Skąd wziąć dzidziusia? Co podarować Bratu w prezencie urodzinowym? 

Ja, Klara i zwierzaki

Klara i jej brat kochają zwierzęta. Ich ulubieńcy: papuga Pippo, kot Kazimierz i jamnik Wąchacz wiedzą o tym doskonale.

Dzieciaki dbają o swych podopiecznych najlepiej, jak potrafią - karmią, kąpią, czeszą, strzygą, mierzą temperaturę, wyprowadzają na spacery, uczą języków obcych i kindersztuby.

Rodzeństwo jest gotowe również wysiedzieć papuzie jajo, o ile tylko papuga Pippo je zniesie. Tylko nie wiadomo, czy Pippo to dziewczyna?







Co?!


Kto kiedykolwiek usypiał uparte dziecko, ten wie, że jest to nie lada wyczyn. Babcia Patryka robi wszystko, żeby wnuczek poszedł wreszcie spać, ale chłopiec stawia przed nią coraz to nowe wyzwania... Przewrotna opowieść o babci, której żadne wyzwanie nie straszne.

Książka zdobyła prestiżową nagrodę w Wielkiej Brytanii: Red House Children’s Book Award, oraz była nominowana w Niemczech do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis.

2 komentarze :

  1. Hejka. Kupiłam ostatio książkę z Twojego polecenia O bardzo głodnej gasienicy dla bratanka. :-) Mi się bardzo podoba. Mam nadzieję że jemu też. I dzięki za podpowiedzi. Są pomocne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się przeogromnie :) MałyA otwiera ciągle na jednej stronie i pokazuje gąsienicę. A potem przewraca strony na to co zjadła gąsienica i pokazuje po kolei :) Niezła zabawa - bratankowi też na pewno się spodoba! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy pozostawiony komentarz. Jeśli nie masz konta Google, wybierz NAZWA/ADRES URL, pierwszą lukę uzupełnij swoim imieniem, drugą zostaw pustą.